
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.18 mm |
| Width | 8.41 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.83 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Min Input Voltage | 12.5 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 10 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Min Supply Voltage | 12.5 V |
| Accuracy | 3.75 % |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Quiescent Current | 8 mA |
| Max Input Voltage | 28 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 4.3 µA |
| Nominal Output Voltage | 10 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 71 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 200 mV |
| Line Regulation | 200 mV |
| Min Output Voltage | 10 V |
| Max Output Voltage | 10 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 582
Distributors
pcbx
Unit Price$1.03056
Ext.Price$1.03056
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.03056 | $1.03056 |
| 10 | $0.83683 | $8.36830 |
| 25 | $0.76981 | $19.24525 |
| 50 | $0.70816 | $35.40800 |
| 100 | $0.65145 | $65.14500 |
| 300 | $0.60299 | $180.89700 |
| 500 | $0.55814 | $279.07000 |
| 1000 | $0.52758 | $527.58000 |
